M.HГўlistin KUKUL.KELİME'DEN KELİME'YE

9-04-2016, 11:00
1 143

http://s017.radikal.ru/i430/1604/c5/67bc7ddb5e14.jpg


KГўinatın yaratıcısı, her şeyin sahibi, hГўkimi, mГўliki, terbiye edicisi, koruyucusu, yardımcısı, nimet ve rızık vereni Allahü teГўlГўnın, sadece insanoğluna akıl ile birlikte ihsan ettiği en büyük nimet: Kelime'dir, söz'dür!..
Kelime; harf vasıtasıyla mГўnГўyı yüklenen ve geleceğe taşıyan madde'dir!..
İnsan olma vasfının ve insanlık hüviyetinin temsilcisi, belirleyicisidir! ..
Öğrenilmesiyle, uğruna 'köle' olunan tek insГўnГ® varlıktır!..
"Kelime-i ihlГўs, kelime-i tevhГ®d, kelime-i takvГў, kelime-i semeret-ül-Cennet veya kelime-i tayyibe" denilen, "LГў ilГўhe illallah Muhammedün ResГ»lullah" mübГўrek sözünün ismi onunla ifade bulur!..
Müslüman olarak Г®mГўnımızın ilk şartı olan "Eşhedü en lГў ilГўhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühГ» ve resГ»lüh" mübГўrek sözüne verilen ad "Kelime-i şehГўdet"tir !..
Ve...Allahü teГўlГўnın ismini yüceltmek ve O'nun rızГўsını kazanmak için gayret etmeyi ifade ettiğimiz "İ'lГў-yı kelГ®metullah", onunla söylenir!..
Arzularımızı, heyecanlarımızı, sevinçlerimizi, sıkıntılarımızı..hep onunla iletir, onun vasıtasıyla huzur ararız!
Kelime, içimizi-dışımızı, kalbimizi-beynimizi bütün hesaplarıyla ortaya döken, ayıklayan, sergileyen kıymetinin üstünlüğü bakımından müthiş varlık, nimet üstü bir nimettir!
Bakıyorum da, buna "sözcük" diye bir mГўnГў uydurmuşlar: Yazık!..
İlhan Ayverdi'nin hazırladığı Misalli Büyük Türkçe Sözlük'ün 1126'ıncı sayfasında,"Söz" karşılığında şöyle yazılıdır: "(Eski Türk. söz) Ağızdan çıkan, bir veya daha çok heceden meydana gelen kelime veya kelime dizisi"dir.
Peki; söz, "bir veya daha çok heceden meydana gelen kelime veya kelime dizisi" ise, nasıl oluyor da, buna, Türkçemizde küçültme / küçüklük ifade eden -ses uyumuna göre- bir (-cük) takısı ekliyor ve onu, "kelime" karşılığında kullanıyorlar?
Ећimdi; bu 'küçük söz'e, kelime mi diyeceğiz? Olur mu böyle şey?
Elbette ki, bu kelimeye, bu takı eklenebilir fakat onun karşılığı 'kelime' olmaz ve bunun, ilmГ® hiçbir Г®zahı bulunmadığı gibi, kültür tahribatı bakımından da çok fecГ® hГўllere sebebiyet verir.
Yukarıda, dГ®nimiz ile ilgili deyimlerin hiçbirini "sözcük" denilen kelime ile söylememiz mümkün değildir. Demek ki, işin millГ® olduğu kadar bir de dГ®nГ® cephesi bulunmaktadır.
Kelime karşılığında, dilimize, Farsça'dan geçen bir de 'lГўf' kelimesi vardır.Bunlar, bГўzen aynı mГўnГўda kullanılıyorsa da, bГўzen farklı yerlerde kullanılmaktadır.
MeselГў;"FilГўnca kız ile filГўnca delikanlının lГўfını kestiler!" ile, "FilГўnca kız ile filГўnca delikanlının sözünü kestiler!" çok farklıdır.
Bir konuşma örneği:
-Beğendiniz mi?
-Beğenmek de ne kelime!..
YГ»nus Emre diyor ki:
"MГ»sГў Peygamber ile binbir kelime kıldum
ГЋsГў Peygamber ile göklere çıkan benem"
Millet'e, 'ulus' diyorlar!..
Neymiş? Millet, Arapça'ymış! Peki; ulus nece? Cevap: Moğolca!..
Moğolca "ulus"a, F(ı)ransızca bir (-el) takısı eklemişler ve buna, millГ® karşılığı olarak "ulus-al" demişler! Ve bir de, bunun için ne demişler, elbette biliyorsunuz! Öz-Türkçe!..
YГўni, bir kısmı Moğolca, diğer kısmı ise F(ı)ransızca olacak ammГў, bunları birleştirince Türkçe bile değil, hem de öz-Türkçe olacak!..Ne zekГў!..
"Hava alanına (millГ®lerimizi) karşılamaya gittik" cümlesi yerine, "Hava alanına (ulusallarımızı) karşılamaya gittik" diyeceksiniz, öyle mi?..Gülmezler mi insana!..
Seneler önce, bir reklГўmda duymuştum: "Haydi millet, sucuklar hazır!.."
Ећimdi de hep beraber tekrarlayalım. Fakat başka türlü: "Haydi ulus, sucuklar hazır!"
Olmaz!..Olmaz!..Olmaz!..
CenГўze namazı kılmaya başlarken de, hoca efendiler: "Er kişi / hГўtГ»n kişi niyetine... " sözü yerine,"Er (birey) / hГўtГ»n (birey) niyetine..." demeye başlarlarsa, sakın şaşırmayınız!..
Dünyada, "bir-ey" ve buna bağlı olarak uydurulan "bir-ey-sel" kadar 'yalancı ve ucГ»be' bir kelime görülmemiştir. Sanki başka kelimemiz yokmuş gibi, bunu, Türkçemizin başına musallat ettiler!
Türkçemiz, bu hususta, o kadar zengindir ki , "kişi, zat, şahıs ve fert" kelimelerimiz vardır. Hem de, hem birbirlerinin yerlerine kullanılabiliyorlar hem de yerine göre ayrı ayrı!..
MeselГў; Ziya Paşa'mız, bir terkГ®b-i bend'inde şöyle diyor:
"Г‚yinesi iştir kişinin lГўfa bakılmaz
Ећahsın görünür rütbe-i aklı eserinde"
Ne hГўrika bir örgü değil mi? Hem "kişi" hem de "şahıs" aynı beyitte kullanılmıştır. "LГўf" ve "eser" gibi iki işlek kelime de cabası!..
Söz ÜstГўd'ımız YГ»nus Emre ne güzel söylemiş:
"Kişi bile söz demini
Dimeye sözün kemini
Bu cihan cehennemini
Sekiz uçmağ ide bir söz"
" Sözün demi...", her güzelliğin başlangıcıdır!..


Mənbə: [xfgiven_menbe][xfgiven_menbe]
Sizin Reklam Burada

BİZİ SOSİAL ŞƏBƏKƏLƏRDƏN İZLƏYİN: