Türkmen Edebiyatçı ve Yazarlar Birliği Başkanı вЂ?Eğitimci ,Ећair Esat ERBİL TÜRKİYE’DE

2-12-2015, 17:00
1 814

http://s57.radikal.ru/i157/1512/41/dab53c94ce2e.jpg


Artuklu Haber Kültür Sorumlusu Hülya Arslan'ın bu haftaki konuğu Türkmen Edebiyatçı ve Yazarlar Birliği Başkanı вЂ?Eğitimci ,Ећair Esat ERBİL oldu.
Türkmen Edebiyatçı ve Yazarlar Birliği Başkanı вЂ?Eğitimci ,Ећair Esat ERBİL TÜRKİYE’DE
Değerli okurlar;geçtiğimiz günlerde Adana da yapılan Türk dünyası şairler buluşması şiir festivalinde; Azerbaycan ve Erbil’den gelen soydaşlarımızla sohbet imkГўnı bulmuştum.O söyleşilerimden birini daha okumanıza sunuyorum saygılarımla.
Hülya ASLAN-Değerli hocam hoşgeldiniz Adanaya ilk gelişinizmi?
Esat ERBİL-Türkiye’de Ankara ,İstanbul, Sivas,Kırşehir,İzmir, Antalya , Adana ve diğer şehirlerimizde yapılan uluslararası Türk dünyası şairler şölenlerine sık sık katılmaktayım,bundan onur duyuyorum.Türk şairlerin,sanatçıların bu etkinliklerde karışıp kaynaşması çok güzel anlamlı ve verimli olmaktadır, elbetteki biz bu etkinlikleri Bakü,Erbil şehirlerimizde de gerçekleştiriyoruz Türkiye’den gardaşlarımızı ağırlıyoruz.
Hülya ASLAN –Esat bey hocam ;güncel duygularınızı yansıtan bir şiirinizi yazmak istesem bu hangisi olurdu.

Esat ERBİL- VERMEYİZ TOPRAДћI

Gizlice çızdılar, çok pis planlar,
Yad bizi kazanmaz, can evden yıksa!
Halkım ayık yatmaz, bilsin gelenler,
Vermeyiz Toprağı, canımız çıksa.

Hep isterler bizi, yok olmak burda,
Kızımız oğlumuz, kurbanız yurda,
Düşmanlar hep durup, bekliller orda,
Vermeyiz Toprağı, canımız çıksa.

Hayinlar özlerin, satsada eğer,
Biz uyanık kalıp, koruyak meğer,
İçten vuran var, belimiz döğer,
Vermeyiz Toprağı, canımız çıksa.

Vatan gibi aziz, dünyada yoktur,
Canın feda veren , bizlerde çoktur,
Türk birleşmesi, yadlara okyur,
Vermeyiz Toprağı, canımız çıksa.

İsteller Yurdumuz, salıp göç edek,
Avara olupta, ellerde kalak,
Rezalet içinde, yaşıyak ölek,
Vermeyiz Toprağı, canımız çıksa.

Korkum yok Milletten, kurban olan var,
Birlik beraberlik, içindeler yar,
Düşmana kazarız, her yerde mezar,
Vermeyiz Toprağı, canımız çıksa.

Kerkük Telafara, gözler tikilmiş,
Çileden zülümdan, beller bükülmüş,
Türkmenelin yurdu, kalbe dikilmiş,
Vermeyiz Toprağı, canımız çıksa.’’Esat ERBİL
Hülya ASLAN-Üstadım şiirinizin her satırına saygıyla gönülden katılıyorum yüreğiniz var olsun .Birazda Edebiyat yaşamınızdan anlatırmısınız?
Esat ERBİL- Üçlü adım Esat Ећakir Emin 01.07.1951 tarihinde, beş çocuklu Türkmen ve dinsel bir ailenin ikinci çocuğu olarak Türkmen kenti Erbil'in Yüksek Kale’sinde dünyaya gelmişim. İlk Orta ve Liseyi Erbilde bitirdim ve 1975 yılında Süleymaniye Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun oldum. Vatan borcunu ödedikten sonra matematik öğretmeni olarak Erbil’e atandım.Evli ve 2 kız çocuğu babasıyım.
1995 yılında emekli olarak aktif siyasetin içerisinde yer aldım. 1997 yılında Irak Türkmen Kurultayı’nda şura üyesi oldum ve Denetleme Kurulu Başkanı olarak 4 yıl görev yaptım.
2005-2009 yılları arasında Türkmen milletvekili olarak parlamentoda görev yaptım.
Birçok dernek ve sivil toplum örgütlerinde aktif olarak görev aldım. Halen Erbil’de Türkmen Edebiyatçı ve Yazarlar Birliği başkanı olarak görev yapmaktayım. Üyesi olduğum bazı sivil toplum örgütleri şunlardır: Türkmen Kardeşlik Ocağı (Başkan Yardımcısı), İLESEM (Türkiye), Irak Yazarlar Birliği, Azerbaycan Yazarlar Birliği,Türkiye Yazarlar Birliği ve Dünya Gazeteciler Sendikası’dır. Ећimdi ise Erbilde dört dil ile çıkan вЂ?Barış Dergisi’nin baş yazarıyım. yayın hayatına kazandırdığım eserlerim şunlardır:
"Kavuşmak" (Ећiir ve Hoyrat, Bağdat, 1985), "Ağıt" (Ећiir ve Dörtlükler, Erbil, 1988), "Anneme İçli Sözler" (Cinaslı Hoyratlar, Bağdat, 1990), MillГ® Duygular (Ећiir, Erbil, 2001), "Affet Beni" (Ећarkılar, Erbil, 2002), "Kara Gözlüm" (Ећarkılar, Erbil, 2003), "Yüz Güfte ve Yüz Beste, (Ећiir ve Halk Ећarkıları, Erbil, 2003), "Gurbet Ellerde Karanlık Geceler/ Ећair Burhan Yaralı'ının Ећiir ve Hoyratları" (Erbil, 2003), "Aşkım Anlatım" (Ећarkılar, Erbil, 2003), "Daldalanın Sesi" (Ећiir ve Hoyratlar, Erbil,2005), "Erbil Kale Destanı" (Ећiir, Erbil, 2010), "Erenler Bağçesinden" (Cinaslı Hoyratlar, Erbil, 2010), "Gönül Nağmeleri" (Ећiirler, Irak Kültür Bakanlığı Yayınları, İstanbul, 2011). Onlarca Ећiir kitabı ve Araştırmalar kitap halına gelmek için hazır.
MillГ® konular başta olmak üzere her türlü konuyu, hoyrat ve şiirlerinde dile getirdim. Ећiir, hoyrat ve makale türü araştırmaları yurt içi ve yurt dışında yayın yapan Türkmen Kardelik Dergisi, Kardeşlik Bülteni, Bağımsız Gazetesi, Türkmeneli Gazetesi, Atabek, Birlik Sesi, Doğru ve Barış Dergileri gibi çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı.
Esat ERBİL-Beni köşenize konuk ettiğiniz Artuklu Haber Gazetesine ve size teşekkür ediyorum.
Hülya ASLAN- Esat bey hocam Kültür sanatımza kattığınız değer ve emek için biz size çok çok teşekkür ediyoruz saygılarımızla.

Artuklu haber Ajansı Hülya ASLAN 1.12.2015


Mənbə: [xfgiven_menbe][xfgiven_menbe]
Sizin Reklam Burada

BİZİ SOSİAL ŞƏBƏKƏLƏRDƏN İZLƏYİN: