HÜLYA’NIN ЕћİİR BOHÇASINDAN SEÇMELER,

2-12-2015, 18:00
1 697

http://s017.radikal.ru/i429/1512/2b/b514d02ba1d6.jpg


Artuklu Haber Kültür Servisi sorumlusu Gazeteci,Yazar-Ећair Hülya Aslan'ın bu haftaki konuğu Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde şiirleri tez konusu olan Kültür Bakanlığı Halk Ећairlerimizden,Sivaslı İHLASİ- Bekir AKBULUT
Değerli edebiyatsever şiir yürekli okurlar;bu hafta вЂ?Artuklu Haber’ de konuğum
Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde şiirleri tez konusu olan Kültür Bakanlığı Halk Ећairlerimizden,Sivaslı İHLASİ- Bekir AKBULUT.
Hocam sizi tanıtmak için gazetemizin bütün sayfalarını hafta boyunca yazmaya çalışsam yetmeyeceği gibi ,çok sayfalı romanlada anlatamam , siz şiirlerinizde zaten kendinizide anlatıyorsunuz bir bakıma ancak yinede edebii özgeçmişinizi kısaca sizden dinleyelim.
İHLASİ(B.AKBULUT):1966 Sivas-Kangal doğumluyum evli üç çocuk babasıyım,şiir yazmaya onbir yaşımdayken başladım,ilk ve orta tahsilimi memleketimde yaptım ancak babamı erken kaybettiğim için aile geçimimizi sağlamak bana düştüğünden tahsilimi yarım bırakmak zorunda kaldım, böylece iş ve gurbet hayatıyla tanıştım.Fakat şiir hep hayatımdaydı,etkilendiğim ve çok sevdiğim Halk Ozanlarından Sefil Selimi’dir.2012 yılında ilk şiir kitabım MEYRİ yayınlandı, aynı adlı şiirim türkü olarak bestelendi en az 12 tane Ећiir Antolojisinde yer aldım SİYЕћAD(Sivaslı Yazarlar ,Ећairler Derneği)’nde kültürel çalışmalarım devam ediyor,birçok kültürel etkinliği gerek katılarak gerek izleyerek takibediyorum. Kapsamlı bir kütüphanem var okumayı çok seviyorum,okunması için gerekli yerlere gerektiğinde kitap hediye ediyorum.Eyvallah,
https://www.facebook.com/bekir.akbulut.731
Hülya ASLAN-Nereye daha yeni başladık.
İHLASİ(B.AKBULUT)-Hayır gitmiyorum size imzalamak için getirdiğim 2.kitabımdan söz edecektim,adı (EYVALLAH).
Hülya ASLAN- Kitabın önsözünde Cumhuriyet Üniversitemizin değerli öğretim görevlilerinden Dr. Doğan KAYA’nın takdim yazısı var oradan okuyorum’’Kitap sevgili öğrencim Kübra GÜNEY tarafından hazırlanmıştır,kitaptaki birçok şiir; Гўşık edebiyatı alanında araştırma yapacak olanlara yardımcı olacak niteliktedir,şiirlerdeki teknik yapının sağlamlığı ve konu çeşitliliği buna elverişlidir.’’ Demektedir.Kitabın adını taşıyan şiirinizden örnek dörtlükler sunalım..

�’EYVALLAH
İster deli ister divane yazıl
Sende destanlaşıp tarihe kazıl
Ећanlı bayrağımın renginde kızıl
Al solmasın Bekir solsun Eyvallah
Kibir gömleğini sırtımdan soydum
Yönümü doğrultup hak yola uydum
Az’da çoğu bulup,dünyaya doydum
Kul solmasın Bekir solsun Eyvallah
İHLASİ -Bekir AKBULUT’’

Hülya Aslan-Bekir bey, bu şiirinizde insanГ® ve milli değerler solmasın aman ben solayım anlamında derin tevazuu,adanış ve kabulleniş hГўkim.Eyvallah kelimesi dilimize yer etmiş bir kaç anlamda kullandığımız slogan gibi sihirli sözcüklerden . Siz ustaların yanında bizim şiir okumamız değilde, şiiri öğrenmemiz söz konusu olur. Ben sadece sizin hoşgörünüze sığınarak vede Sivas’lı hemşehrim olmanız sebebiyle, Eyvallah adlı şiirimi yazacağım fakat benim Eyvallahım vedГў anlamında;

�’EYVALLAH

Sağ yanımda günlerce savaş
Sol yanımda aşk
Tek tek saydın kurşunlarını avuçlarıma
Yeter-yeter bunca acı,üstü sende kalsın yavaş
Yolcuyum yarınlara
Yüreğimde ahhh
Zulamda bir İstanbul sözleşmesi
Meçhullere mülteciyim sınırlar ötesi
Haydi bana eyvallah
Pişmanlıklarım sevda’dan yana
Mor çatıya saklanmamış acılar utansın
Barışçıl serin umutlara kapılmış gibi
Güneşin ülkesinden savrulayım yaar
Gözyaşlarımdan göller bıraktım mazide sana
Yitik şehirlerin yıkansın
Yolcuyum yarınlara
Gönlümde ahhh
Zulamda bir İstanbul sözleşmesi
Meçhullere mülteciyim sınırlar ötesi
Haydi bana eyvallah.
Hülya ASLAN-HГ‚YГ‚Lİ’’

Hülya ASLAN-Bekir bey Sivas- Kangallısınız günümüzde ülkemizin birçok yerinde yapılan kültürel etkinlikler şölenler ve festivaller mevcut; sanatçıların,ozanların, şairlerin halkla buluşup kaynaşması maddi ve manevi anlamda olumlu sonuçlar vermekte, halkda gayet bu festivalllere rağbet göstermektedir.Sivas’ımızda yapılan Festivalllerden aklıma gelenleri aşağıya yazmaya çalıştım sizin bu şenliklere katılmaya fırsatınız oluyormu?

Kangal Köpek festivali,
Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri Ve Bal Festivali
Çamşıh-Divriği Halk Ozanları Festivali
Hafik Kültür Ve Turizm Festivali
Sefil Selimi?Yi Anma Programı
Ећeme Dağı Ећenlikleri
Uluslar Arası Aşık Veysel Aşıklar Bayramı
Yıldızeli Geleneksel 13.Karakucak Güreşleri
Yıldızeli Geleneksel Sebahattin Öztürk 10.Karakucak Güreşleri Kültür Ve Turizm Festivali
Yıldızeli-Banaz Pir Sultan Abdal Geleneksel Kültür Etkinlikleri
İHLASİ-B.AKBULUT-Ben inşaat sektöründeyim zamanım gerçekten çok kısıtlı ancak yinede çoğuna katılmaya çalışıyorum, bu arada memleketim Kangal da Köpek festivali son birkaç yıldır yapılmamaktadır,yapılsada çok zayıf kalmaktadır, inşallah önümüzdeki yıllarda Kangal’ımıza yakışır şekilde Festivalller düzenlenir diliyorum.Bizim sadece köpeğimiz değil balığımızda meşhur, Kangal Kaplıca suyumuzun ve içinde yaşayan balıkların başta sedef hastalığı olmak üzere,birçok deri rahatsızlığına iyi geldiği şifa olduğu bugün dünyaca kabul görmüştür. Artık Kangal Balıklı Göl adı вЂ?’Kangal Sağlık Tesisi" olarak anılmaktadır.
Hülya ASLAN_ Sivas gibi tarihi, sanatı, ozanı, şairi bol ve ünlü olan bir şehrimizi anlatmaya diller kısır kalır, Ећanlıurfa’mızdan ,KahramanmaraşвЂ™ımıza, Gazianteb’imizden, Merdoğlu Mert olarak anılan MARDİN(MERDİN)’imize ve buradan Sultan şehir Sivas’ımıza ülkemizin her yeri bir başka güzel anlamlı,tarihi ; biz yine sizin bir şiirinizden destek alalım, Eyvallah adlı kitabınızda Sivas ile ilgili çok uzunca anlattığınız şiirinizden birkaç dörtlük sunalım;

вЂ?’GEL SİVAS’I ANLATALIM

Ruhsati Pirimdir Kangal elinden
Veysel’i yad edek gönül dilinden
Unutulmaz ozanların yerinden
Gel Sivas’ı anlatalım gardaşım.

Zaralı Halil’le bütün olmadan
Akarsu’dan çağlayarak dolmadan
Kızıltuğ’la Ali ÇINAR solmadan
Gel Sivas’ı anlatalım gardaşım

Valimiz Muammer içirmiş bade
İsmail Hakkı’dır İhramcı zГўde
Bekir hep bunları eder ifade
Gel Sivas’ı anlatalım gardaşım.
İHLASİ-Bekir AKBULUT’’

Hülya ASLAN-Efendim siz Sivas’ı anlattınız konuğu olduğumuz Artuklu gazetesi Mardin İlimizin merkezi bir ilçesi gazetenin sahibi değerli editörümüz Abdulllah bey gönül koyuyor’’Sizler festivallleri geziyorsunuz ancak Mardin’i görmeden gezdim demeyiniz’’ diyor,Kısmetse ilk fırsatta bu tarihi ve kültürel şehrimizi gezmeyi arzu ediyorum.Tarihte Merdin(Mardin) yani mert anlamında şahane bir ünvana sahip olan kentimiz,birçok farklı kültürü birarada barış içinde yaşatmasıyla dünya şehri olarak turizm alanımıza da büyük katkı vermektedir. Sivas,Selçuklu hanedanlığı eserleri ülkemizin birçok yerinde mevcut ancak Sivas –ile Mardin arasında kültürel olarak da çok benzerlik buluyorum,Sivas’ın Yiğidosu, Mardin’in Merdosu (Ulucamiler, Hamam kültürü ,yemek kültürümüz bağ bozumunda üzümlerin kaynatıldığı sırada içine un katılarak elde edilen tatlının Mardin de HARİRE günü şenlikleri olarak kutlanması bizde de Herle olarak bilinir yani ortak yönlerimiz saymakla bitmez Ећimdi bende Mardin için yazmaya çalıştığım şiirimden mısralarla Artuklu’yu,gazeteyi ve Abdullah bey’i selamlamak istiyorum. https://www.facebook.com/abdullah.ortac.5

вЂ?’MARDİN-(MERDİN)

Dara antik kentin, başta Artuk’lun
Çok kültürlüsün, ipektir yolun
Osmanlıdır başın Selçuklu kolun
Kaleler içinde merdoğlu Merdin

O’ Medreselerin,ilimde derin
Ulucamii LГўtifye şaheserin
Dillere destandır tarihte kentin
Kaleler içinde merdoğlu Merdin

Ortası havuzlu manastırların
Meşhurdur halın, basmadan şalın
Kahve kokulu menengiç dalın
Kaleler içinde merdoğlu Merdin

Bir Dünya Ећehrisin barışçıl yerin
Mercandır toprağın altın cevherin
Ne güzel sanattır Telkarin ,telin
Kaleler içinde merdoğlu Merdin

HГ‚YГ‚Lİ-Hülya ASLAN’’
Hülya ASLAN-Bekir bey 2016 yılı için yeni bir projeniz varmı çalışmalarınız hangi aşamada bize müjdeli bir haber verecekmisiniz?
İHLASİ-B.AKBULUT-2016 da inşallah 3.kitabım yine doktora tezi olarak yayınlanacak,onun çalışmalarındayım,ayrıca bir kültürel etkinlik projemi Kültür Bakanlığı ilgili birime dilekçe ile sundum. Kabul görürse sunumunu kendim yapacağım kültürel bir etkinlik olacak.
Hülya ASLAN-Bekir bey sizin Kültür sanat adına yapacağınız etkinliği izlemek orada olmak çok keyifli ve bilgilendirici olacak o günü bende merakla bekliyorum,bu günlerde basım aşamasındaki 3. kitabınızdan 24 adet şiirinizin;Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyat’ı bölüm öğrencilerinden Ferhat Mecruh YILMAZ adlı öğrencinin doktora tezi olarak yayınlanacağı haberini verdiniz. Hayırlı olsun dileklerimle bizlere şiiri sevdiren,öğrencilerimize şiiri öğreten o güzel ve duyarlı yüreğinize gönülden teşekkür ediyorum. Bu anlamda size hocam diyorum ve yarınki öğretmenler günü vesilesiyle tüm öğretmenlerimizle beraber sizinde (ÖДћRETMENLER GÜNÜNÜZ)’ü kutluyorum.Kültürümüze kattığınız değerli emeğiniz, kaleminiz daim olsun saygılarımla.
İHLASİ-Bekir AKBULUT-Beni köşesine konuk eden Artuklu haber gazetesine siz kıymetli hemşehrim güzel kalemşör şaire Hülya hanıma kitaplarıma ve sanatıma göstermiş olduğunuz ilgi için ben size çok teşekkür ediyorum.

Artuklu Haber Hülya ASLAN-İSTANBUL 22.11.2015


Mənbə: [xfgiven_menbe][xfgiven_menbe]
Sizin Reklam Burada

BİZİ SOSİAL ŞƏBƏKƏLƏRDƏN İZLƏYİN: