Ећaire Ve El İşleri Uzmanı GÜLЕћAD NURANİ

19-08-2016, 09:30
5 933

http://s018.radikal.ru/i516/1608/b1/9a5bddf4f420.jpg


http://s019.radikal.ru/i641/1608/ad/fad02a21d296.jpg


http://s46.radikal.ru/i111/1608/f8/721c641f481f.jpg


http://s019.radikal.ru/i626/1608/fb/e1c920689feb.jpg


http://s020.radikal.ru/i706/1608/43/8011d63cf3ab.jpg


http://s017.radikal.ru/i417/1608/66/94bbc88a2a67.jpg


Araştırma : Esat ERBİL

Geçen Temmuz ayının ortasında bir daha ata yurdum olan yer yüzünün cennet mekani Azerbaycana ASKEF tedbirlerine katılmak üzere hasretin çektiğim bu diyarın Rayonlarını tedbirler yanında gezmek amacıyla ilk durağım Baki oldu. Orada çok değerli ve kimetli dostlarım tarafından karşılandım ve asıl Türk ailesi ve müsafir perverliklerini bana yakından gösterip ilgilendiler, ben onlara bir bir teşekkür edip ve minnetdarlığımı bildiriyorum. İkinci durağım ise 2016 yılında Azerbaycanın Kültür Merkezi seçilen Ећeki Ећehrine gittik, orada ASKEF ilk etkinliği yapmak üzere, Ећeki Palas Otelinde yerleştikten sonra. Kahvealtından sonra yavaş yavaş tanışmalar başladı, bir çok değerli edebiyatçı , Sanatçı ve Müzisyenlerle tanıdıktan sonra, bir masada Gulşad NURANİ hanımla tanıştık, bu kadın işi bir şaire olmaktan fazla el işleri sanatında Bir uzman El İşleri sanatçısı olarak kendini tarif etti, sühbetimiz uzun sürmedi çünkü diğer arkadaşlarla tanışmağımız devam etmekteydi.Azerbaycanın ünlü şairi ve edebiyat dahisi Bahtiyar VEHAPZADE Parkına gittik ve orada bir kaç arkadaşlar konuşma yaptılar. Sonra öğle yemeğinden sonra tam saat 3 te Ећeki etkinliği başladı, benim amacım burada hanım Gülşad NURANİ'den bir az konuşmak istiyorum çünkü doğrudan yaptığı el işlerini gördükten sonra gerçekten heyran kaldım işlerine el işleri levhelerinin bir kaçını gördüm çok mükkemel ve değerli, aynı zamanda işler sanki bir makine bunları dizmiş bu gözel tablolar ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ben orada karar verdim bir görüşme kendisiyle sağlamak ve kendisini yakından Türk Dünyasına tanıtmak istedim ki buda onun arzularından biri idi.

Soru – 1 :
Lütfen kendinizi özetle okuyucularımıza tanıtarmısınız ?

Cevap – 1 :
Tam adım ( Gülşad Hakveri Kızı ), tanılmış ( Gülşad Nurani İbrahimov ), 10 Nisan 1966 tarihinde Aqdam Ећehrinde dünyaya göz açtımışım. Ећeki Ећehrinde 4 – Nomaralı orta mektebinde okumuşam ve Sekkizinci sinife kadar okudum ve atam daha koymadi tamamliyim ve dedi : Ki qiz uşağı al mektep okumaz, ama Muellimlerim söylediler ki hayif bırakın çocuk okusun babam ise dedi olmaz. Böylece mektepten ayrıldım.

Soru – 2 :
Neden Aqdam'da kalmadınız, Ећeki Ећehrine göç eylediniz?
Cevap – 2 :
Babam bazi aile sorunlarını çözmek için, 1976 yılında Ећekiye göçetti, çünkü halem oraya gelin gitti ve atama söyledi ben tekem burada, böylece ailece geldiler Ећekide yerleştiler. Söylemeye değer ki Ећeki çok gözel bir şehirdi ve doğulduğum sevgili vetenimdir.

Soru – 3 :
Ећiir Her İnsan yazabilmez, belki de şiir kabilyeti Allahın bir bağışıdır insana, siz ne zaman Ећiir yazmaya başladınız?
Cevap – 3 :
Gerçekten ben uşağ çağından şiir meraklısıydım ve şiir ezbere alırdım, bu sevgi büyüdükçe bende kabiliyet yarattı böylece 1976 - ci yılında ilk defe "Qeribem "ve "Anne" şiirlerimi yazmışam, diye bilirim ki dördüncü sinfinde şiir hisslerim vardı ufak tefek yazmaya başladım, ama tam altıncı sinfide iken ciddi şiir yazmaya başladım.


Soru - 4 :
Ne zaman aile Kurdunuz?
Cevap – 4 :
1984 - cu yılda aile kurmuşam. Bir oğlum (Vasif ) ,bir kızım (Samire ) adlarında var, kızım ingilizce dil muellimesi. Oğlum ise DYP ( Devlet Yol Polisi ) üzre teknikomu bitirib. Dört nevem var. Onlarda sırasıyla ( Gülnür, Nermin, İkram ve Uqur ).

Soru - 5 :
Altıncı sinfinden sonra şiir aleminin geniş kapısından girip çoğunlukla ne Tür Ећiirlerden Hoşlanıp yazarsınız?
Cevap – 5 :
Yazdığım şiirler esasen vatanperverlik mövzüsündadır. "Menim Dovletimde sulh olsa eğer " adli sirim mektepliler arası şiir yarışmasında "Qizil qlobus" mükafaati almişti.. Umummilli lider Ölmez prizidentimiz merhum Heyder Eliyevin vefatile ilgili yazdığım "Beşerin xilaskari" şiirim şiir yarışmasında birinci yere çıkmıştır.Ve muxtelif kitablarda işik üzü görmüştür. "Incimişem men" ve "Xocali" şirime sevimli bestekarimiz Yaqut Almaz Hanim musiqi bestelemişti.

Soru – 6 :
Ећiirlerin hangi Gazete ve Dergilerde veya Televezalarda çıxtı bazısının adını söylermisin ?
Cevap – 6 :
Azerbaycanin sevimli xanendesi Könül Hanım Xasiyeva "Könlümün sultanı söyle hardasan?" adlı şirime zeminxare muqamida ifa etmişti. Azerbaycanım atributu olan Müqeddes Bayrağımız olan el işim Televeziya verlişlerin birinde "Dunyanın en gözel hediyyesi" kimi seslendirilmiştir. Güllü Nrmrt KIZININ. "ÖMÜR YOLU" kitabinda iki şirim çıktı ve kitabın ön sözünü ben yazdım.
Vidadi Aqdamlının " Qarabağname " yoplusunda üç şirim çıktı.
" Kaspi ". " Qanun ve hedef " ve başka qezetlerde Siirlerim ve meqalelerim çıkmıştır. Ama Telvezionda şahsen hiç bir görüşmem olmadı.


Soru – 7 :
Duyduğumuza göre siz şiir yanında da el işlerinde büyük bir maharat ve yetenek sahibisiniz, bu yönde kim size destek oldu, nasıl bu el işlerini öğrendiniz. Bunu lütfen açıklarmısın ?
Cevap – 7 :
Tabii Atam beni okuldan yasakladığı için mecbüren evde oturmak zorunda kaldım, böylece boş zamanım çok oldu ve kendimi meşgul etmek hem de bir teselli olarak bu yanlızlığımı unutmak için el işlerine meyil verdim. Ећayet çox uzaklara gitsek annem benim elbiselerime bezek vururken görmüştüm. Az hatirliyorum . Ancaq aslinda...Bir gün çok bir olayla baqi özüme kapandım ve stres keçirdin ve depresiyaya düştüm. Günlerce yimedim içmedim . Sanki bir gün uykudan ayilmiş gibi oldum. Gördüm artık ben bu sanatımla taninir ve sevilirem. Arkadaşlarımın bana "Sen bizim BAYRAKTARIMIZSIN" demesi sanki beni geriye apardi.Ve neler yaptığımı düşündüm... Bu yolda bana ne oyretmen nede bir destek olmadı..Herden annemden ve ablamdan aldığım pullar ve az az xurda ticaretten kazandığım pulla melzemeler alırdım. Çok kadın metbexe keçirken dağılmış şirincayı stol üstü bezle silib atarken ben bu iki şeyle böyük bir sanat eseri yarattim. Yanı Surinay edip.. stostu bez alıp onun üstüne zerle Azerbaycanimizin ve kardaş ülke Türkiyenin bayrağını yaptım. Herden konşulardan "Rica ederin bana metbex bezi verermisin demeyim gah gülüş gah siniklik yaratirdi.. Evveller minlerce küçük boncuk - biserlerden yapdim. Azerbaycanin mukam senetinin mahir xanebdesi Könul xanim Xasiyevaya hediyye etdiyim vatanımızın milli atributu olan bayrağımıza yeddi mine yakın boncuk taktım. " Bir millet - Iki dövlet" adlı Azerbaycan -Türkiye bayrağı adlı eserime ise On minden çok boncuk - biser diktim. Bu işi görmeyim ucun beni bezen sindirib böyle söylüyenlerde oldu. "BIR AYAДћIN BURDA BIRI GÖRDE NEYNIRSEN UЕћAQ KIMI MONCUQLARLA OYNAYIB? ELLI YA:IN VAR .. HASTASAN ETTIKLERINIDE SAT ÖZÜNUÜ MÜALICE ETTIR KI ÖLME..WIRXINDA ÖДћRENEN GÖRÜNDE ÇALAR SRNINSE ELLI YAЕћIN VAR. ÖLENE KIMDI BUNLARA KIYMET VEREN.?""Bu sözler kalbini kirsada bir azda ruhlandım. mubariz oldum. Subut etmeye caliştim ki ben bu yoldan dönmeyecem Azerbaycanin ilk bayraktar xanımı olarak ad koyup heyatta kocecen. ve xesteliyim öz süretini etsede men Bayrağıma değer vererem ancak maddi kiymet koyup onu satmam. Çünkü Bayrağımı bütün dünya binleli – cevahir etini getirseler bele deyerini ödeyemezler. Benim bayrağım deyerli olduğu kadar da kiymetlidir .. Ben hiç bir zaman baş eğmedin, hiçte eğmem. Ancak üç varlık önünde eğilirim her zaman ..Mükeddes Anam...Mükeddes Kuranım...ve mükeddes Bayrağım önünde. Men bu yolda gözlerimin nurun harcadım.. Ancak son görüntüme kadar bu sanatı yapacağım. Qurur duyuram bu sanatımla. Sonradan uzmanca İşlere başladım ve becerdim tüm işlerimide seve seve yapmışım her keste begenmiştir yaptığım El işlerimi. Türk yazarlarının Azerbaycana seferi zamani Türk bayrağı el isimi yaziçilar ittifaqinin başkanına hediyye etmiştim. Semkir medeniyyetinin direktörü Refiqe xanima Semkirin gerbi el işimi hediyye etmişem. Muxtelif tedbirlerde başarı kaytedenlere hediyye olaraq Menim Bayrak el işim hediyye olunur. Her defe Bayrak hediyye etdikçe kendimi vatanperver bir esker gibi sayıram.

Soru – 8 :
Son olarak sizden bir kaç şiir istesek okuyucularımıza armağan edermisiniz ?
Cevap – 8 :
Memnüniyetle şiirlerim çoktur ve umut ederim hepsini bir kitapta görüm en sevdiğim iki şirimi armağan ediyorum Kocaman Türk halkıma saygılarımla :

20 Yanvar
Dehşetli bir gece,odlu meşeqqet!!..
Min doqquz yüz doxsan "20 yanvar"..
Bu tarix yarattı düşmana nifret...
Allahim! Ne qeder günahsiz qan var.?..

Haqsizliq hokm etti haqqin yoluna....
Baxmadı sağına ne de soluna...
Balasin gorende tank altda ana...
Ne feryad qopardı o yana-yana?..

Xalqim qorxmayaraq düşman celladdan...
Siper eylediler sinelerini..
"Azadliq"!!deyerek qorunan addan...
Sarsitti qururla düşman qelbini..

Çevrildi dastana -efsanelere..
Ilham Ferizenin sevgi dastani..
Nümüne olarak seven gençlere..
Ebedi mehebbet oldu o anı..

Xalqı sarsıtmağa çalıştı düşman..
Çalıştı eyilsin ,baş eysin vatan...
Deyişe bilsede taleyimizi..
Sarsida bilmedi birliyimizi..

Nece iller keçer,qerine keçer..
Saqalmaz !Düşmanın vurduğu yara..
Gelecek nesiller unutmaz Eğer...
Qururlu bir ömür yaşamisansa!!!
----------------------
Onu zaman seçti
Onu zaman seçti, zaman yaşatti..
Qelblerde yaşayan ebedi addi..
Arzudu,istekdi,qelbde muraddi..
Ömrünü boş yere etmedi heder..
Vetençun yaşadi Eliyev Heyder!..
.......
Kasiblik da gördü,var da ,dovlet de..
Deyişmez eqide oldu dovletde..
Xalqı yaşatmadı dertte ,zillette..
Bir insan üzüne vermedi keder..
Vetençun yaşadi Eliyev Heyder!
..
Bir tarix yaratti beşer ovladin..
Dünyaya tanitti müqeddes adın..
Dahisi olubdur bu kainatin..
Adı qurur ile dillere düşer..
Vetençun yaşadi Eliyev Heyder!..
..
Yazin üreklere silinmez adı..
Xar etsin sevgisi düşmanı yadı..
Önder ölmeyibdir!Emeli sağdı!..
Qoyduqu siyaset Ilhamla geder..
Vetençun yaşadi Eliyev Heyder..
------------------
Son olarak ben Irak'tan bir araştırmacı olarak Esat ERBİL sizlere Azerbaycanın en gözel Ећehri olan Ећekiden bir unutulmuş yetenekli Ећaire hem de El İşleri Uzmanını yakından tanıttığıma çok mutluyum. Derin sevgilerimle başka yazılarımda.


Mənbə: [xfgiven_menbe][xfgiven_menbe]
Sizin Reklam Burada

BİZİ SOSİAL ŞƏBƏKƏLƏRDƏN İZLƏYİN: