KARDELEN DERGİSİNİN 93. SAYISI ÇIKTI

15-08-2017, 11:00
714

http://edebiyyat-az.com/wp-content/uploads/2017/08/kardelen93.jpg


Çeyrek asırdır sadece "fikrin değerini bilenlere..." istinat eden Kardelen dergisinin Temmuz-Eylül 2017 tarihli 93. sayısı çıktı.
Dergi yeni sayısında hain darbe girişiminin birinci yılında "15 Temmuz DestГўnı"nı ele alıyor. Dergi kapakta okuyucuya; Üstad Necip Fazıl’ın "Avlanır, kim sana atarsa kement" sözüyle sesleniyor. Üstad Necip Fazıl’ın "İhtilal" isimli eserinin giriş yazısıyla başlayan dergide, her zaman olduğu gibi fikir yazılarına, şiirlere ve hikГўyelere yer veriliyor.
Bu sayıda dergi editörü; "Niye yazıyorum" başlıklı sohbetinde yirmi yılı aşan kalem tecrübesinde hangi sebeplerle yazdığını belirttikten sonra Kardelen için "Okunuyormuş, okunmuyormuş, etkili oluyormuş, olmuyormuş umurumda bile değil… Bugün okunmuyorsa elbet bir gün okunur ve anlaşılır" diyerek, Türk milletinin devlet anlayışında, sahabenin Gaye İnsan Ufuk Peygamber’e olan sevgisinden izler gördüğünü ifade ediyor. Emaneti ehline vermeye dikkat çeken Site editörü, "15 Temmuz’dan ders alacak mıyız?" diye sorarken, darbe girişimine karşı halkın verdiği tepkinin gerçek bir kahramanlık örneği olduğunu dile getiriyor.
Derginin "Peygamber Ocağı bende tüter!" başlıklı başyazısında, Ali Erdal, "15 Temmuz destanını işte Türk ruh kökünde yaşayan, her ferdi tabiГ® Mehmetçik olan, "Vatan sevgisi imandandır" emrinden doğan Peygamber Ocağı; o iman manzumesi hayata hГўkim olsun diye yazdı…" neticesine varıyor.
Kardelen dergisinin Ekim-Aralık döneminde çıkacak olan 94.sayısının konusu "Türk Dili" olarak tespit edilmiş olup dergide yer alan yazılardan bazıları şöyle:
'Peygamber Ocağı bende tüter' - Ali Erdal
Türk kimliği - Kadir Bayrak
15 Temmuz kahramanlığını anlamak için - Özgür Alkan ALKIЕћ
Birleşirsek çok oluruz, ayrılırsak yok oluruz - Mustafa Büyükgüner
Kahraman Millet – Sinan Ayhan
Mizah Köşesi - Murat Yaramaz
Medya Sepeti – Bahadır Kaya


Mənbə: [xfgiven_menbe][xfgiven_menbe]
Sizin Reklam Burada

BİZİ SOSİAL ŞƏBƏKƏLƏRDƏN İZLƏYİN: