KARDELEN DERGİSİNİN 94. SAYISI ÇIKTI

8-11-2017, 04:00
696

KARDELEN DERGİSİNİN 94. SAYISI ÇIKTI


Çeyrek asırdır sadece "fikrin değerini bilenlere..." istinat eden Kardelen dergisinin Ekim-Aralık 2017 tarihli 94. sayısı çıktı.
Dergi yeni sayısında "Türk Dili"ni ele alıyor. Dergi kapakta okuyucuya; Üstad Necip Fazıl’ın "Bir milletin diliyle oynamak, onun hayatıyla oynamaktır." sözüyle sesleniyor.
Derginin "Türkçe’nin Serencamı" başlıklı başyazısında, Ali Erdal, "Ne Yapılmalıydı?" diye sorduktan sonra, "Dil, milletin dünyası… Tefekkür malzemesi. Önce kavramın Türkçe’de karşılığı aranmalı; yani kendi depomuzdan malzeme aranmalı… Bulunmazsa dilimizin türetme, birleştirme, birkaç kelime ile ifade etme yolları ile yeni kelimeler kazanma imkГўnı, –yani düşünce dünyamızı geliştirme imkГўnı– sonuna kadar kullanılmalı… Dışardan kelime, "vatandaş sen de gel" çığırtkanlığı ile ve anadilini ehemmiyetsiz görerek değil, karşılığı olmayan kavramın kelimesi son çare olarak, üzüntüyle alınmalı." diye cevap veriyor.
Bu sayıda dergi editörü; her geçen gün aslından uzaklaştığından endişe ettiğimiz dil ve Türkçe mevzuunda, her konuda olduğu gibi örneğimizin Gaye İnsan ve Ufuk Peygamber (sav) olması gerektiğini dile getiriyor. Site editörü, "Türk Milleti" kimliğimizi korumamız için öncelikli olarak korumamız gerekenlerin başında dilimizin geldiğini ifade ediyor.
Üstad Necip Fazıl’ın "Edebiyat Mahkemeleri" eserinin "TopyekГ»n Ölçü" bölümüyle başlayan dergide her zaman olduğu gibi fikir yazılarına, şiirlere ve hikГўyelere de yer veriliyor.
Ocak-Mart 2018 döneminde çıkacak olan 95.sayısının konusunun "Tasavvuf" olduğu belirtilen dergide yer alan yazılardan bazıları şöyle:

Türkçe’nin Serencamı – Ali Erdal
Hangi Türkçe? – Kadir Bayrak
Türk Dilini Dert Edinenler – Yavuz Sert
Türk Budun(u) – Mustafa Büyükgüner
Dil Kavramı Üzerine – Sinan Ayhan
Mizah Köşesi – Murat Yaramaz
Medya Sepeti – Bahadır Kaya

Dergi ile ilgili detaylı bilgilere www.kardelendergisi.com adlı internet sitesinden veya kardelen@kardelendergisi.com adlı e-posta adresinden ulaşılabilir.


Mənbə: [xfgiven_menbe][xfgiven_menbe]
Sizin Reklam Burada

BİZİ SOSİAL ŞƏBƏKƏLƏRDƏN İZLƏYİN: