KÜMBET DERGİSİ 38 SAYISI YAYINDA.

2-11-2015, 12:00
1 541

KÜMBET DERGİSİ 38 SAYISI YAYINDA.


2006 yılından itibaren yayın hayatına devam eden ve Tokat Ећairler ve Yazarlar Derneğinin yayın organı olan TOЕћAYAD Kümbet dergisi 38. sayısı ile okuyucularıyla buluşuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının da abone olduğu derginin 38. sayısı il ve ilçe halk kütüphanelerine gönderilmeye başladı. Abonelere dağıtımı ise devam etmektedir. Kapağında maziye ait bir fotoğrafın; M.Necati Güneş arşivinden aldığımız 1927 yılında Tokat Belediye Binası önünde kutlanan ilk Etfal (çocuk) bayramı fotoğrafının yeraldığı derginin Editör yazısında Tokat Ећairler Ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin siz okuyucularına şöyle sesleniyor:

EDİTÖRDEN

Yeni bir sayı, yeni kalemlerle yine sizlerle birlikte olmanın haklı sevincini yaşıyoruz. Geçen sayımızda yaz mevsimi dolayısıyla şiirlere ağırlık vermiştik. Bu sayımızda ise kültür ve sanat alanında çok değerli, özellikle akademik makalelerle karşınızdayız.

Niksar Belediyesi ve Tokat Ећairler ve Yazarlar Derneği’nce bu yıl altıncısı gerçekleştirilen "Erzurumlu Emrah’tan Cahit KÜLEBİ’ye Halk Г‚şıkları ve Ећiir Ећöleni" 9-10 Ekim 2015 tarihleri arasında oldukça görkemli ve başarılı etkinliklerle ortaya konuldu. Etkinlikler çerçevesinde Tokat Mili Eğitim Müdürlüğü ve TOЕћAYAD işbirliğiyle Tokat’ta dört okulda, Niksar’da ise altı okulda "Okur-Yazar Buluşmaları" düzenlendi. Programlara davetli yazar ve şairler öğrencilerle buluşarak Türkçenin zenginliğini ve okumanın önemini anlatmaya gayret ettiler.

Düzenlenen etkinliklerde "6.Cahit KÜLEBİ Memleketime Bakış Ећiir Yarışması"nda dereceye giren şairler ödüllerini Niksar Kaymakamı Selami KAPANKAYA ve Niksar Belediye Başkanı Özdilek ÖZCAN’ın elinden aldılar. Ayrıca Niksar’da TOЕћAYAD’ın da katkılarıyla araştırması yapılarak gün yüzüne çıkarılan ve Niksar Belediyesi’nce inşa edilen, Karadeniz Bölgesinin Türkleştirilmesi ve Müslümanlaştırılması için mücadele veren Anadolu’daki ilk ahilerden Ahi Pehlivan Türbesi’nin açılışı yapıldı.

8 Ekim akşamı Niksar Vakıf Kültür Merkezinde yapılan Halk Г‚şıkları ve Ећairleri Gecesinin açılış konuşmasını TOЕћAYAD Başkanı Remzi Zengin yaptı. Etkinliğe yurt dışından ve içinden katılan birbirinden değerli şairler, yazarlar ve halk Гўşıkları başarılı bir şekilde imza attılar. Katılımcı şairler arasında; Yahya Akengin, Bestami Yazgan, A.Tevfik Ozan, Vedat Fidanboy, Talat Ülker, İbrahim Düğer, Gökmen Sakin, Gülten Ertürk, Kenan Yavuzarslan, Ahmet Otman, Gülden Taş, Sündüs Akça, Mahmut Hasgül, Ећerare Kıvrak, A.Turan Erdoğan, Rasim Yılmaz, Nihat Aymak, Metin Falay ve Hasan Akar yer alırken; halk Гўşıkları Г‚şık KaptanГ®, Г‚şık EserГ®, Г‚şık Muhsin Yaralı, Г‚şık Gara Borçalı, Г‚şık Ensar İpek sazları ve sözleriyle programları renklendirdiler.

Tokat/Zile’de 8-10 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenen "Tarihi ve Kültürüyle III. Zile Sempozyumu"nda TOЕћAYAD üyesi yazarlarımızdan Bekir Yeğnidemir, Hasan Akar, Bekir Aksoy ve Ahmet Divriklioğlu Zile ile ilgili hazırladıkları bildirilerini sundular.

Geleneksel kahvaltılara Niksar’da devam edilerek şair ve yazarların değişik konulardaki önerileri tartışıldı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Amasya İl Temsilcisi Hüseyin Menç ve İLESAM Amasya İl Temsilcisi Mustafa Ayvalı’nın davetlisi olarak 2 Ekim 2015 akşamı Amasya’da Sultan Beyazıt Külliyesi’nde düzenlenen "Külliye Sohbet ve Ећiir Akşamları"na TOЕћAYAD olarak on kişilik şair grubumuzla katılarak Amasya-Tokat kültür şehirleri kardeşliğini pekiştirdik.

Tokat Güneş TV’de "Kültür Sofrası" programlarına yeniden başlanılarak yurt içinden akademisyen, şair ve yazarlar konuk edildiler.

Bu sayımızdaki kalemlerimiz arasında; M. Halistin Kukul, Lütfi Sezen, Firuze Ağayeva, Ergün Veren, Bekir Yeğnidemir, Akmandar Demirci, Abdulkadir Güler, Tahir Turan, Ülkü Taşlıova, İlkin Manya, Harika Ufuk, Sündüs Arslan Akça, Kerkük’ten Hamza Hamamcı, Zeliha Ећerbetçi, Nihat Aymak, Muhsin Demirci, Nermin Akkan, Ozan Köklünar, Osman Ећahin, Saffet Çakar, Semra Meral, Ећerare Kıvrak, Süleyman Erkan çalışmalarını sunarken Tokatlı Nuri’nin bilinmeyen şiirleri ilk kez yazarlarımızdan Bekir Aksoy’un gayretleriyle edebiyat dünyasına kazandırıldı.

Gönül bahçelerinde biriktirdikleri duygularını dile getiren şairlerimiz ise; Rıfat Araz, Nihat Malkoç, Ahmet Otman, Zübeyde Gökbulut, Ayhan Nasuhbeyoğlu, Talat Ülker, Hızır İrfan Önder, Kenan Yavuzarslan, Mahmut Hasgül, Orhan Yılmaz, Qafgaz Evezoğlu, Buket Ezgi Keler, Burhan Kurddan, Celalettin Çınar, Hamdi Ertürk, Rafiq Oday, Yasin Semiz, İlhan Yardımcı, Hasan Koçak, İlhan Kurt oldular.

Yeni bir sayıda buluşmak üzere siz değerli okuyucularımıza saygı ve selamlarımızı iletiyoruz.

Remzi ZENGİN/ Tokat Ећairler ve Yazarlar Derneği Başkanı


Mənbə: [xfgiven_menbe][xfgiven_menbe]
Oxşar Xəbərlər
Sizin Reklam Burada

BİZİ SOSİAL ŞƏBƏKƏLƏRDƏN İZLƏYİN: