вЂ?’HÜLYA’ NIN ЕћİİR BOHÇASI’’ NDAN SEÇMELER

13-11-2015, 15:30
1 343

вЂ?’HÜLYA’ NIN ЕћİİR BOHÇASI’’ NDAN SEÇMELER


Artuklu Haber Gazetesi Kültür sorumlusu Gazeteci-Yazar Hülya Aslan Kültür yazılarına ve Ropörtajlarına aralıksız olarak devam ediyor.İşte Hülya Aslan'ın bu haftaki yazısı....

24 Ekim 2015 Adana’da şairler festivalinde ,Sevgi Adası kır kahvesindeyiz, masadaşım çağdaş genç şairlerimizden,Yunus Emre Ећiir Ödüllü Mustafa DOДћAN bey; bana şiir kitabını (GÜLE DÜЕћEN GÖZYAЕћI) imzalıyor, hoş bir tesadüf oldu karşılaşmamız zira Mustafa beyi ; Edebiyat Defteri’ adlı kültür sanat sitesinden tanıyorum,çok beğendiğim şiirlerini kendisi yorumlayarak dahada anlamlı etkili hale getirmiş hatta benimde вЂ?SOMADA ZAMAN ЕћİMDİ AY VAKTİ’ adlı şiirimi yorumlamıştı.Mustafa beyle sanat ve gönül dostluğumuz festivalde kahvelerimizi yudumlarken böyle şiirsel pekişiyor.Katıldığım kültürel etkinliklere fotoğraf makinem,ses kayıt cihazımın yanısıra birde Ећiir Bohçamı https://www.facebook.com/Hülyanın-ЕћİİR-Bohçasi-595005617220651/?fref=t alıyorum böyle sanatsal değerleri bohçama koyuyor sonrasında çıkarıp siz okuyucularıma sunuyorum.
Hülya ASLAN –Mustafa bey şiir sizin için ne ifade ediyor ne zaman tanıştınız diye sorsam?
Mustafa DOДћAN- Ећiire olan ilgim çocukluk yıllarımda başladı, yıllarca erteledim, öteledim ama hep açığa çıktı. En sonunda pes edip onunla beraber yürümeye karar verdim. İlk kıvılcım internet dünyasında şiirler ve şairlerle tanışmakla başladı.
Pek çok şiir dinletisine katıldım , düzenledim. Yüzlerce şiir seslendirdim bir tanesi de sizin şiirinizdi) Mevcut 200 civarında şiirim var. Edebiyat siteleri mersin yazarlar derneği (MEЕћYAD)pek çok antoloji ve dergilerde radyo televizyon programlarında şiir okudum. Mersin’de bölgesel bir radyoda şiir programı yaptım. Ећiir alanında ödüller aldım en son; Eskişehir sanat derneği Yunus Emre şiir yarışmasında 2. oldum 2013 yılında вЂ? GÜLE DÜЕћEN GÖZYAЕћI’ adlı şiir kitabım okuyucuyla buluştu
Ећiirden kopmadan tiyatroyla ilgilenmeye devam ediyorum, bu alanda eserler üretiyorum. Bu güne kadar iki eserim bestelendi, bir tiyatro eserim sahneye konuldu, 10 tane radyo tiyatrom çeşitli radyolarda yayınlandı.
Hülya ASLAN-Siz çok yönlü şairlerimizden birisiniz tebriklerimle , yine şiir diyorum, sizce şiirde ölçü hangisi hecemi,aruzmu,serbestmi?
Mustafa DOДћAN- Konu şiirse bunun hecesi, aruzu, serbest vezni olmaz şair hepsinide bilmeli ama kalemine en yakın olanı, yada kendini en iyi ifade ettiği dalda ustalaşmalı.ben her üç alanda da yazdım fakat serbest vezinde yazmayı daha çok benimsiyorum.
вЂ?’DİLA
Sabrıma kurt düştü Dila
Kederin hissesini saymıyorum
Selameti sır, bu son senin eserin
Avunmayı öğret biran önce
Gidişine tahammül edemiyorum.’’
Ећair-Mustafa DOДћAN http://www.edebiyatdefteri.com/siir/767793/dila.html

Hülya ASLAN-Yüreğinize sağlık serbest vezinde yazdığınız bu şiirinizin teması aşk benim için şiir aşk dercesinde bir duygu,sizcede öylemi?
Mustafa DOДћAN- Aşk elbette sadece şiirin değil tüm sanatların ana kaynağı , bunun üstüne ne söylense kısır kalır ama tek aşk şiirleri yazmayı da ben biraz doğru bulmuyorum. Dünyada bir tek aşk duygusu yok ki . Aşk o kadar büyük ve geniş bir kavram ki bunu bir tek bedeni bir arzuya kilitlemekte aşk’a haksızlık.
Hülya ASLAN-Siz genç kuşak şairlerimizdensiniz günümüzün şairlerini ve şiirlerini nasıl görüyorsunuz?
Mustafa DOДћAN-Günümüz genç şairlerini çok başarılı buluyorum, çok yetenekli şairlerimiz var.Ancak; sadece şiiri çok sevmek değil ona emek vermek noktasında biraz korkak buluyorum,gençler yeteneklerini gösterebilmeli kültür kurumlarınca cesaretlendirilip desteklenmeli.Bu anlamda yapılan kültürel etkinliklerin vesile olduğunu genç şairlerin yolunu açtığını söyleyebilirim.
Sohbetimiz devam ediyor kahve tabağımdaki lokuma benzeyen tatlıya bakıyorum..
Mustafa DOДћAN- O Cezerye, Mersin, Adana bölgemizde ünlü bir tatdır..Ben aslen Malatya doğumluyum ancak 2 yaşımdan bugüne Mersin’deyim
Hülya ASLAN- Siz Malatyalısınız bende kendimi fahri Malatyalı görüyorum, zira aynı bölgenin aynı kültürün çocuklarıyız ,Sivas-Divriği-Malatya çok yakın.Günümüzde Malatya’da yapılan Kaysı ve Kiraz festivalleri bölgenin tanıtımında uluslararası rol üstlenmiş durumda, bende eşimin sanatçı olması sebebiyle bu festivallere sık sık katılırım. 20 yirmi yıl öncesi bu festivaller yoktu,iletişim ağları böylesine gelişmiş, geniş değildi . Bizler o zamanlarda günümüz şartlarına göre memlektimizi tanıtmaya çalışırdık, mesela ben eşimin katıldığı halk konserlerinde eşim ülkemin hangi iline gidiyorsa orayla ilgili bir şiir yazardım. Eşimde konsere çıktığında okurdu çokçada beğenilirdi Malatya ile ilgili şiirim türkü olarak bestelendi.Ећiirden birkaç dörtlük benden size gelsin ,şiir yürekli gönül dostu.
MALATYA
Sürgü Yaylasından Geçtim
Kernek Sularından İçtim
Güzelleri Senden Seçtim
Cennet Ећehirsin Malatya

Sultan Kiraz Balabanda
Aşıklar Kanal Boyunda
Hekimhan’da Arguvan’da
Cennet Ећehirsin Malatya

Battalgazi Pötürge’den
Doğanşehir Darende’den
Övülürsün Her Beldeden
Cennet Ећehirsin Malatya
Ећair HГ‚YГ‚Lİ(Hülya ASLAN -1985)
Adana da bugün hava bulutlu yağmur çiseliyor bazende hızlanıyor Adana yağmurlarında ıslanmakda güzel, kimbilir kaç şair kaç şiir yazacak bu güne. Mustafa beyin (YAДћMUR) adlı şiirinden birkaç dörtlükle yağmuru karşılayalım buyrun,
YAДћMUR
Bazen sinirlenir dolu olursun,
Bembeyaz kar olur, rüzgГўr solursun.
Yine de şaşırmaz yolu bulursun,
Peşine fırtına takarsın yağmur.

Buluta erince kutsal miracın,
Lokman hekim gibi şifa ilacın.
Gökkuşağı şalın, yıldızlar tacın,
Göğünde güneşi yakarsın yağmur.
Ећair Mustafa DOДћAN

Hülya ASLAN. Adana’ daha öncesinde pamuğun kozasını altın koza film festivali olarak kutlayan,portakal çiçeğinin kokusunu dünyaya duyurup uluslararası karnavallar düzenleyen,Seyhan nehrini göle çeviren,kebap sanayini kuran bir kentimiz olarak yakında bu (SEVGİ ADASI) nıda sevgiyle şairler mekanına dönüştürürse hiç şaşmam вЂ?’SEVGİ ADASI ЕћAİRLER MEKГ‚NI ADANA’’ yakıştı değilmi şair dostum.
Hatta bir dörtlükle taçlandıralım bu mekГўnımızı
’’O SEVGİ ADASI’NIN ADANASI’’
Altındır Koza’sıyla sanat ördüğüm
Seyhan gölünde sandallara bindiğim
Ећairler Mekanında bekle sevdiğim
O’Sevgi Adası’nın Adana’sında
Ећair- Hülya ASLAN-HГ‚YГ‚Lİ
ÇUKUROVADA 1. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI ЕћAİRLER ЕћENLİДћİ’nden anılarımızda kalanları yansıtmaya çalıştım şair Mustafa DOДћAN bey; bu güzel ve anlamlı söyleşi için teşekkür ediyorum. başarılar sizinle olsun dilerim.
Mustafa DOДћAN- Sayfanızda beni konuk edip düşüncelerime yer verdiğiniz için size ve Artuklu Gazetesi’ne teşekkür ederim, bu arada çok keyif aldığım bir sohbet oldu .Başarılar dilerim ,her daim mutlu ve esen kalınız.
Hülya ASLAN-Festivali düzenleyen Çukurova Edebiyatçılar Derneğine kendi adıma teşekkür ediyorum.Nicelerinde görüşmek dileğimle.

Değerli okurlar ,yazımız haftaya bir başka şair gönül dostu ile devam edecek,saygılarımla.
Artuklu Haber Hülya ASLAN 13.11.2015


Mənbə: [xfgiven_menbe][xfgiven_menbe]
Sizin Reklam Burada

BİZİ SOSİAL ŞƏBƏKƏLƏRDƏN İZLƏYİN: